۱- اختلالات گفتار و زبان چه هستند؟

این اختلالات بر نحوه صحبت کردن و درک مردم تاثیر میگذارند و ممکن است از سطح جانشینی ساده ئ صداها

شروع شود و تا سطح عدم توانایی در کاربرد گفتارو زبان ادامه یابد.

 

2- اختلالات گفتار و زبان شامل چه مواردی می شوند؟

·     اختلالات تولید ی

مشکلاتی در تولید صداهای گفتاری مانند جانشینی صداها (مثل شیب بجای سیب) و یا خرابگویی مثل نوک زبانی صحبت کردن...

·     تاخیر در رشد گفتار و زبان

کودکی که در طی دوره رشدی خود سخن گفتن را به موقع آغاز نمی کند و یا مهارتهای گفتاری و زبانی وی در سطحی پایین تر از سن اوست، دچار تاخیر در رشد گفتار و زبان است این کودکان ممکن است از درک نستباً خوبی برخوردار بوده و در زمینه گفتار به درجات مختلف دارای مشکل است.

·     کودکان عقب مانده ذهنی

این کودکان زبان آموزی را دیرتر از همسن و سالان خود آغاز می کنند. این کودکان در مقایسه با گروه همسن خود از درک مفاهیم، قدرت استدلال و قضاوت و میزان توجه و دقت کافی برخوردار نمی باشد.

·     کودکان ناشنوا و کم شنوا

شنوایی یکی از عمده ترین راههای دریافت اطلاعات از محیط است. افراد کم شنوا که پس از سن زبان آموزی( پس از 8 سالگی) دچار این عارضه شده باشند در زمینه آواسازی، تلفظ و روانی گفتار مشکلاتی را متحمل شده و باید جهت درمان و توانبخشی به کلینیکهای شنوایی شناسی و گفتار درمانی مراجعه کنند.

·     زبان پریشی(آفازی) کودک

در صورتی که منطقه زبانی مغز در دواران جنینی، حین تولد یا پیش از فراگیری زبان، آسیب ببیند، موجب بروز آفازی کودک می شود، چنین کودکی در جنبه های زبانی و گفتاری، یادگیری و رفتاری دستخوش اختلال می گردد و نیازمند یک درمان همه جانبه از سوی آسیب شناس گفتار و زبان خواهد بود.

·     کودکان مبتلا به فلج مغزی

اکثر این بیماران به درجات مختلف دچار مشکلات گفتاری هستند که از خطاهای جزئی تولید یا ناتوانی کامل در به حرکت در آوردن اندامهای گفتاری در نوسان است. زا دیدگاه گفتار درمانی، کودک مبتلا به فلج مغزی کودکی است که علاوه ب راختلالا گفتاری به احتمال زیاد از نظر رشد توانایی زبانی و گفتاری هم مشکل خواهد داشت و نیازمند برنامه درمانی به منظور رفع اختلال است.

 

3- آیا اختلالات گفتار و زبان جدی هستند؟

بله، توانایی برقراری ارتباط یکی ازمهمترین خصوصیات انسانهاست.  ارتباط انسانی برای یادگیری، کارکردن، تعامل اجتماعی ضروری است. ارتباط آسیب دیده، می تواند تمام جنبه های زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

 

 

4- علت اختلالات گفتار و زبان چیست؟

بعضی از این اختلالات در اثر کم شنوایی، فلج مغزی و دیگر اختلالات عصبی و عضلانی، آسیب های شدید سر، ضربه بیماریهای ویروسی، عقب ماندگی ذهنی، داروهای خاص، آسیب های جسمانی مانند شکاف لب کام، استفاده نامناسب از تارهای صوتی، الگوهای نامناسب گفتار و زبان ایجاد می شوند. البته گاهی علت بطورکامل مشخص نیست.

 

5- آسیب شناس گفتار و زبان می تواند به شما کمک کند؟

آسیب شناس گفتار در زمینه های مختلف فعالیت می کند.

بطور مثال:

کمک به افرادی که دچار اختلالات تولیدی هستند و آموزش صداهای گفتاری بطور صحیح به این افراد.

کمک به افرادی که دچار مشکلات صوتی هستند.

کمک به افراد لکنتی، برای افزایش میزان روان شدن گفتار و سازگاری با مشکلات لکنت.

کمک به افراد آفازی برای یادگیری دوباره مهارت های گفتار و زبان و جبران مهارتهای از دست رفته .

مشاوره به افراد دچار اختلالات گفترا و زبان و خانواده های آنها بمنظور درک این اختلالات و ایجاد ارتباط طبیعی در موقعیتهای کاری، درسی و شغلی.

آموزش روشهای پیشگیری از اختلالات گفتار و زبان در سطح جامعه .

کمک به مردم برای درک انواع شدت های اختلالات ارتباطی.

تشخیص ارزیابی و درمان بیماران مبتلا به اختلالات بلع در ناحیه دهان و حلق

 

مشکلات تلفظی در کودکان و بزرگسالان

نکاتی در مورد مشکلات تولید صداهای گفتاری :

تولید چیست؟

" تولید" فرآیندی است که به منظرو ادا کردن صداها، هجاها و کلمات رخ می دهد. در طی این فرآیند حرکت زبان، آرواره ها ، دندانها، لبها و کام در جریان مسیر هوای حنجره، تغییراتی ایجاد می کند که منجر به ادای صداها و کلمات می شود.

اختلال در تولید چیست ؟

وقتی فردی بعضی صداها، هجاها و کلمات را نادرست تولید می کند. به صورتی که شنونده گفتار او را نمی فهمد و یادقت بیشتری لازم است، گفترا او درک شود. در این حالت فرد دچار اختلال تولیدی است.

بعضی از اشتباهات تولیدی چه هستند؟

در زمینه اختلالات تولیدی دسته بندی سه گانه ای وجود دارد.

1-     حذف

2-     جانشینی

3-     خرابگویی

مثالی برای حذف مثل گربه                    اربه

مثالی برای جانشینی گربه           دربه

هنگامی که صدایی نادرست تولید می شود. مثلاً صدای /س/ بصورت نوک زبانی ادا شود، مشکل خرابگویی است.

علت مشکلات تولیدی چیست ؟

مشکلات تولیدی ممکن است در اثر معلولیت های جسمانی مانند فلج مغزی، شکاف کام یا کم شنوایی باشد و یا ممکن است بر اثر مشکلاتی مانند نقایص دهانی رخ دهد(مثل مشکلات دندانی) البته اکثر مشکلات تولیدی ممکن است مشکلی در یادگیری صداهای گفتاری باشد.

آیا لهجه یک مشکل گفتاری است؟

ممکن است برای بعضی افراد لهجه مشکل گفتاری محسوب شود. ما همه دارای لهجه های مختلف هستیم. اصفهانی، تبریزی، مشهدی، تهرانی و ... لهجه فقط زمانی مشکل محسوب می شود که با اهداف فرد در زندگی اجتماعی تداخل داشته باشد.

 

آیا عفونت گوش در دوران کودکی اثری بر تاخیر در یادگیری صداهای گفتاری دارد؟

کودکان با شنیدن گفتار اطرافیانشان ، گفتار را می آموزند. این روند یادگیری خیلی زود شروع می شود. اگر کودکان به طور مکرر دچار عفونتهای گوش شوند (در طی دوران رشد گفتار) ممکن است نتوانند صداهای گفتاری را بیاموزند.

 

آیا مشکل تولیدی کودک خود به خود رفع می شود؟

با گذشت زمان و رشد کودک تمام  الگوهای گفتاری کودک قابل درک تر می شود. اما بعضی از کودکان برای یادگیری و تصحیح صداهای گفتاری نیاز به برنامه درمانی دارند. ارزیابی دقیق الگوی گفتاری کودک، میزان شناخت آتی او را تغیین می کند. به این صورت که درمانگر، الگوی گفتاری کودک شما را ارزیابی و تجزیه و تحلیل می کند و بر اساس نتایج مشخص می کند که آیا فرزند شما نیاز به درمان مستقیم، مشاوره و ... دارد یاخیر؟

 

آیا کودکان تمام صداها را به طور همزمان می آموزند؟

صداها به طور متوالی و منظم یادگرفته می شوند. بعض صداها مانند/ پ/ م/ ب/ زودتر یادگرفته می شوند ( تا دو سالگی)، بعضی صداها مانند / ر/ ل / دیرتر یادگرفته می شوند.

 

در چه سنی تمام صداها به طور صحیح ادا می شوند؟

کودکان باید تا سن 8 سالگی تمام صداها را بیاموزند. البته اکثر کودکان تا قبل از دبستان، کلیه صداها را می آموزند.

 

چگونه می توان به کودک کمک کرد تا صداها را درست تلفظ کند؟

·     با ارائه گفتار صحیح و مثالهای مناسب.

گفتار کودک را قطع نکنید. دائماً گفتارش را تصحیح نکنید. اجازه ندهید کسی او را مسخره کند. در عین حال برایش الگوی مناسبی از گفتار صحیح باشید. کلمه ای را که اشتباه تولید می کند با تاکید به طور صحیح تکرار کنید. مثلاً اگر می گوید " این یک در به بزرگ است . بگویی، بله این یک گربه بزرگ است. یک گربه سفید، دوست داری گربه ناز کنی؟ "

 

آیا به فرد بزرگسالی که دچار مشکلات گفتاری (از نوع تلفظی) است می توان کمک کرد؟

اکثر مشکلات گفتاری بدون توجه به سن افراد قابل درمان است. البته هر چقدر که از مدت زمان ظهور مشکل بگذرد. تغییر دادن و درمان آن مشکل تر می شود. بعضی مشکلات گفتاری، در اثر اختلالا در تکانه های عصبی در ماهیچه های اندام گفتاری رخ می دهد. (دیزآرتری)، که بصورت شلی عضلانی در ماهیچه های صورت، لبها و زبان قابل مشاهده است. درمان این خاتلالات مشکل تر از درمان اختلالات عملکردی (بدون هیچ مشکل عضوی ) است و مدت زمان بیشتری نیاز دارد. مسایل دیگری که ممکن است پیشرفت درمان را تحت تاثیر فرار دهند، مشکلاتی از قبیل اختلالات شنوایی، مشکلات ساخترا دهانی مانند دندانها، میزان توجه به مشکل، هوش و همکاری والدین می باشد.

 

چه کسی می تواند به شما کمک کند؟

اگر در مورد گفتار خود و یا کودکتان دچار نگرانی شدید با یک آسیب شناس گفتار تماس بگیرید. وی در زمینه ارزیابی و درمان اختلال تولیدی تخصص دارد.

" گفتار درمان کودک شما را ارزیابی می کند و تشخیص می دهد که آیا به درمان نیاز است یا خیر؟ "

همچنین در زمینه پیشگیری و درمان اختلالات گفتاری به شما مشاوره می دهد." به یاد داشته باشید که اقدام هر چه زودتر، بخصوص در مورد مشکلات شدید گفتاری ، بسیار اهمیت دارد."

 

آیا درمان اختلالات گفتاری مهم است؟

اختلال گفتاری می تواند تاثیر مهمی بر موقعیت اجتماعی، عاطفی، تحصیلی و حتی شغلی داشته باشد. گفتار بخش مهمی در زندگی ماست و نوع صحبت کردن، با کیفیت زندگی رابطه مستقیم دارد.

 

لکنت چیست؟

روانی گفتار به معنی الگوی زمان بندی کردن عناصر آوایی است. این عناصر آوایی در واقع حروفی هستند که با کنار هم قرار گفتن آنها کلمات و در نهایت گفتار تولید می شود.

در صورتی که به علل مختلف این زمان بندی از م حدوده عادی خارج شود، فرد دچار لکنت یا ناروایی طبیعی خواهد شد.

لکنت عارضه ای است که بصورت مکثهای بی جا و بیش از حد، کشیده گویی، تکرار صدا، هجا یا کلمات و عبارات ، قفل شدگی در بیان یک صدا، در گفتار فرد مبتلا دیده می شود.

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس